Centrum zdraví a snižování nadváhy logo

Může ketogenní dieta způsobit selhání ledvin?

Může ketogenní dieta způsobit selhání ledvin?

Článek uvedený na serveru iDnes.cz nám poskytuje prostor, na kterém bychom rádi zdůraznili výhody CWP diety.

http://zpravy.idnes.cz/mf-dnes-ketodieta-skodi-ledvinam-day-/domaci.aspx?c=A160107_213743_domaci_jkk

Je nepochybné, že ledviny hrají v účinku diet velkou roli, protože katabolické látky, ale také draslík a sodík se vylučují močí, a proto musí být dieta doplněna vždy větším příjmem tekutin a někdy i doplnění uvedených minerálů (zvláště pokud dietu kombinujeme s odvodňováním při otocích) a nebo jde o lidi s větším množstvím svalové hmoty, kteří by mohli mít bolesti ve svalech či dokonce křeče.

Redukční diety našeho typu neohrožují ledviny. Toto tvrzení se týká pouze diet s vysokým obsahem bílkovin (pravé ketodiety), které by ale musely být podávány delší dobu a mohly by zhoršit již poškozenou funkci ledvin, nikoliv však ledviny zdravé (existují státy, kde je běžný vysoký příjem bílkovin ze stravy v populaci, např. Austrálie či Argentina, ale vyšší výskyt poškození zdravých  ledvin u těchto lidí nebyl nikdy prokázán, to platí pouze pro ledviny již poškozené).

Je pravda, že čistá, vysoce proteinová dieta (kdy dochází k příjmu živočišných bílkovin v poměru až 2g/kg těl. hmotnosti) zcela bez sacharidů vede k tzv. glukoneogenezi, tedy z některých aminokyselin (tzv. glukoneoplastických) se tvoří nezbytná glukóza pro mozek. Dále vede ke zvýšené produkci močoviny, kreatininu a rozvoji metabolické acidózy či ketoacidózy, která může nepochybně vyvolat řadu klinických příznaků (např. bolesti hlavy). Tato dieta není fyziologická a z tohoto aspektu by mohla být skutečně škodlivá. Navíc je v mase velký obsah soli, která zvyšuje krevní tlak. Maso má navíc tuk s aterogenními (tedy podporující vznik a rozvoj aterosklerózy) nasycenými mastnými kyselinami. 

Naše velmi nízkoenergetická dieta (CWP) obsahuje v jedné standartní porci (např. polévka, Oriental Chilli Flavour) 13,7 g proteinu, který je tvořen jak živočišnou (mléčnou) složkou /kaseinem/, tak složkou rostlinou /sójou/, a to v proporcionálním zastoupení, jako je zvykem v naší populaci. Celkový příjem při 3 porcích činí tedy kolem 42 g a při 4 porcích 56 g, což představuje kolem 0,6-0,7 g/kg optimální - ideální  tělesné hmotnosti (přepočet je udělán na tzv. lean body mass, tedy tělesná hmotnost mínus tělesný tuk, protože tuková tkáň u obézních, především ta viscerální, není pro tento výpočet vhodná). Tedy CWP NENÍ vysokoproteinová dieta, ale naopak má optimální složení se středním příjmem bílkovin. To zaručuje, že při správném užívání není z toho aspektu ani acido-ketogenní ani nevede k odbourávání svalové tkáně při nedostatku aminokyselin (tzv. autokanibalismus).

Při CWP je energie uvolňována z viscerálních tuků, což sice je metabolicky více náročné, neboť vzniklé katabolity, jako např. kyselina beta-hydroxymáselná, aceton apod., jsou vylučovány močí jako tzv. ketolátky, ale toto množství je relativně malé.  Metabolicky neohrožuje jinak zdravý a stabilní organismus, který má i tzv. nárazníkové systémy na acidózu a při standardně větší diuréze (tvorba moči) se bez obtíží vyloučí do moči. Navíc je harmonicky doplněna vitamíny a stopovými prvky, aby příslušné metabolické dráhy byly optimálně funkční.

Závěrem musím bohužel konstatovat, že především v první části je článek značně nepřesný. Informace, že by některá z těchto diet způsobila selhání původně zdravých ledvin je nepravdivá. Je však důležité, a to je zde správně uvedeno, že je potřeba, aby při užívání těchto diet byla také lékařská kontrola tak, jak to my provádíme, aby se předešlo možným metabolickým komplikacím (např. u metabolicky nevyrovnaných diabetiků). 


 

 

Prof MUDr Vladimír Teplan,DrSc

Máte-li další dotazy neváhejte nám napsat na:
medical@cambridge-diet.cz