Centrum zdraví a snižování nadváhy logo

Bezlepkové produkty Cambridge Weight Plan

Nejen v České republice se setkáváme s klienty, které trápí alergie na lepek či celiakie. V našem sortimentu nízkokalorických produktů Cambridge Weight Plan řadu, která lepek neobsahuje.

Lepek je směs bílkovin, které se vyskytují v pšenici, žitu, ječmeni a ovsu. Tyto obiloviny obsahují kromě lepku i jiné bílkoviny, na které může vzniknout alergie.

Při diagnóze alergie na obiloviny se nespoléháme pouze na výsledky alergologických testů. Pozitivní výsledky testů totiž nemusejí znamenat, že budeme na obilovinu alergicky reagovat. Ze stravy vylučujeme pouze ty druhy obilovin, po kterých pozorujeme příznaky alergie nebo zhoršení atopického ekzému.

Alergie na lepek není to samé co celiakie. Bezlepková dieta při alergii na lepek nemusí být tak přísná jako při celiakii.

Zatímco při alergii na lepek je potřeba vyřadit z jídelníčku všechny lepkové obiloviny (jsou si navzájem velmi podobné) a výrobky z nich, při alergii čistě na jednu z obilovin můžeme ty ostatní konzumovat. Záleží především na tom, co vám skutečně nedělá dobře.

Kromě všeho běžného pečiva se lepkové obiloviny přidávají do různých ochucovadel, instantních jídel, uzenin, paštik, mletých mas nebo náhražek masa. Je možné, že v malém množství alergen žádné potíže nevyvolá – tato hranice je pro každého jiná.

Lepkové obiloviny lze nahradit bezlepkovými obilovinami: rýže, kukuřice, pohanka, amarant, jáhly, atd.

Tyčinky: karamelová, čokoládová s pomerančem, čokoládová

Polévky:  orientální - chilli, pórková s bramborem

Koktejly: čokoládový, vanilkový, čokoládový s pomerančem, kapučíno, čokoládový s mátou, jahodový, lesní plody, mango, banán, oříškový s karamelem

Rýžový pudink: Rýžový pudink s vanilkovou příchutí